Telefon
+48 602 622 644
+48 604 882 778
Godziny otwarcia
Pn - Cz.: 8:00 - 16:00
Pt.: 8:00 - 14:00
Adres
ul. Golędzinowska 21 A
03-302 Warszawa
Kontakt

Czy karton jest wytrzymały? TAK!

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wytrzymały jest karton? Oczywiście wszystko zależy od liczby warstw i jakości materiału, ale oferowane przez Kos-Pak opakowania kartonowe wytrzymują spokojnie do 15 kilogramów ładunku, a niektóre nawet do 30 kilogramów. 

Dodatkowo posiadają wygodne i mocne uchwyty, dzięki czemu doskonale nadają się do transportu, przeprowadzki, przechowywania, przewozu i przesyłek kurierskich.

Kos-Pak oferuje opakowania kartonowe wielokrotnego użytku, wyróżniające się dogodnymi rozmiarami.

I tak bez względu na to, czy kartony służą do sprzedaży wysyłkowej, czy okazjonalnego nadania przesyłki, warto wybrać odpowiedni rodzaj. Dzięki temu zawartość bezpiecznie dotrze do odbiorcy, a nadawca nie narazi się na dodatkowe koszty lub ponowną wysyłkę. Jednak kartony to nie tylko opakowanie – to także świetny nośnik informacji.

Karton jest bardzo wytrzymały!

Jaki dobrać odpowiedni karton? – 5 kluczowych porad 

Wybierając odpowiednie pudełko kartonowe, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Mowa tu przede wszystkim o: 

  • wielkości przedmiotu – odpowiednio dobrany rozmiar kartonu jest kluczowy. W za dużym pudle bez wypełnienia zawartość będzie dowolnie przemieszczała się podczas transportu. Z kolei za mały karton może całkowicie się rozerwać podczas drogi do odbiorcy.
  • wadze przedmiotu – pudełka kartonowe mają określoną wytrzymałość. Kartony 3-warstwowe ( fala B,C,E), dedykowane są dla lżejszych przedmiotów. Firmy transportowe z reguły dopuszczają maksymalnie 30 kg obciążenia w przesyłkach paczkomatem. Do takiego obciążenia można wybrać karton 3-warstwowy o odpowiedniej gramaturze. Jeżeli zawartość jest delikatna, warto rozważyć kartony 5-warstwowe (fala EB, BC). Pudełka 5W doskonale sprawdzą się również jako pudła przeprowadzkowe.
  • konstrukcji pudełka – na rynku dostępnych jest wiele wzorów opakowań zgodnie z katalogiem FEFCO. Coraz częściej spotykane są również konstrukcje indywidualnie dobrane do produktu. Wysyłając wartościowy przedmiot, można zdecydować się na karton z podwójnym dnem lub konstrukcję wieczka i dna (jak w przypadku pudełek na buty). Dzięki temu wysyłający ma pewność, że zawartość nie wypadnie podczas transportu. Jeżeli produkty wysyłane są hurtowo, warto zadbać również o wrażenia odbiorców. W tym celu na rynku dostępne są kartony z nadrukiem oraz specjalnym pokryciem. 
  • sposobie dostawy pakowanego produktu – aby odpowiednio zabezpieczyć zawartość, należy określić sposób przewożenia produktu. Jeżeli kartony z zawartością będą piętrowane – np. na palecie, należy zadbać o odpowiednią wytrzymałość pudełka. Oprócz ochrony przedmiotu karton musi wytrzymać nacisk kolejnych pudełek.

Co trzeba wiedzieć o kartonach – lista pytań i odpowiedzi.

Ile warstw powinno mieć pudełko? 

W naszej ofercie dostępne są różnorodne pudełka w tym m.in. kartony 3-warstwowe, 4-warstwowe, 5-warstwowe i 7-warstwowe. Pudełka 3W i 5W są opakowaniami najczęściej wykorzystywanymi podczas wysyłek kurierskich. Pudełka 4W z reguły stanowią kartony ozdobne. Kartony 7W najczęściej wykorzystuje się w branży auto-motive, przemyśle oraz transporcie przesyłek międzynarodowych. 

Jak określić gramaturę pudełka?

Lekkie przedmioty z reguły wysyła się w pudełkach o niższej gramaturze (np. 320 g/m2, 340 g/m2). Im wyższa waga pakowanego produktu, tym wyższa powinna być gramatura pudełka (420 g/m2, 480 gm/2). Spośród pudełek 5W na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tektury o różnej gramaturze (np. 640 g/m2). Mając wątpliwości w kwestii odpowiedniej gramatury pudełka, warto pozostawić tę kwestię specjaliście do spraw projektowania. 

Ładny karton – czyli kraftliner czy tesliner? 

Wybierając najwłaściwszy karton, należy zwrócić również uwagę na jego pokrycie. Luksusowe, eleganckie czy delikatne przedmioty warto wysyłać w przyjemnych dla oka pudełkach. Standardowe, matowe pokrycie tesliner coraz częściej zastępują połyskujące i intensywne pokrycia kraftowe. Dzięki temu pudełko jest gładsze, a w wersji z nadrukiem prezentuje się jeszcze efektywniej. 

Przyjemny unboxsing – konstrukcja

Odpowiednio dobrana konstrukcja pozwala skrócić czas pakowania. Coraz częściej standardowe kartony klapowe zastępowane są przez pudełka z automatycznym dnem. Dzięki takiemu rozwiązaniu praca osób zajmujących się pakowaniem zamówień jest efektywniejsza. Do zamknięcia kartonu wystarczy jeden kawałek taśmy. Automatyczne dno sprawia, że pudełko jest gotowe do pakowania w kilka sekund. 

Dodatkowo konstrukcja pudełka powinna być dopasowana do produktu tak, aby rozpakowanie przesyłki było lekkie i efektowne. W tym celu stworzono kartony z paskiem klejącym i zrywającym – charakterystyczne dla branży odzieżowej. Dzięki nim jednym ruchem, poprzez oderwanie tasiemki, odbiorca dostaje się do zawartości.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i życzymy udanych zakupów! 

Photo by Valeriia Svitlini on Unsplash