Telefon
+48 602 622 644
+48 604 882 778
Godziny otwarcia
Pn - Cz.: 8:00 - 16:00
Pt.: 8:00 - 14:00
Adres
ul. Golędzinowska 21 A
03-302 Warszawa
Kontakt

Międzynarodowy katalog opakowań FEFCO

Katalog FEFCO

Jest to stworzony przez Europejską Federację Producentów Tektury Falistej zbiór podstawowych wzorów opakowań kartonowych z tektury falistej i litej. Celem jaki przyświecał twórcom katalogu było zastąpienie skomplikowanych opisów konstrukcji opakowań prostymi symbolami, które są uniwersalne i powszechnie rozumiane na całym świecie. Jest to bardzo przydatne narzędzie, wykorzystywane przez praktycznie wszystkich producentów kartonów. Skatalogowane wg jasnego podziału wzory opakowań znacznie ułatwiają komunikację na linii producent – Klient.

 

 

 

 

Jak zbudowane jest FEFCO?

Przed rozpoczęciem korzystania z katalogu FEFCO warto nieco dokładniej zapoznać się z kilkoma zasadami, które skutecznie ułatwią posługiwanie się z nim w codziennym życiu. To szczególnie istotne dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tekturą. I tak niewątpliwie najważniejszymi wskazówkami są:

  • wykroje opakowań prezentowane są od wewnętrznej strony, 
  • wszystkie wymiary to wymiary wewnętrzne podawane w mm (chyba, że widnieje inna informacja), a schemat prezentuje się następująco: długość (L) x szerokość (B) x wysokość (H),
  • wymiary tektury falistej zwykle podawane są w mm według schematu: pierwszy wymiar (wzdłuż kierunku fali) x drugi wymiar (w poprzek kierunku fali),
  • w przypadku opakowań klienci mogą spotkać się z dodatkowym wymiarem, czyli  długość nachodzenia (h) dla pudeł teleskopowych. Wówczas wymiary zapisane są jako (L) x (B) x (H) /(h), a pudła z nachodzącymi na siebie klapami zewnętrznymi (o), – (L) x (B) x (H) /(o),
  • katalog FEFCO zawiera również symbole, które często stosowane są na rysunkach i w systemach komputerowych, np. sposoby łączenia opakowań. 

FEFCO – w trosce o potrzeby klientów 

Warto wspomnieć również o tym, że wszystkie konstrukcje opakowań oznaczone są konkretną literą lub literami – ta decyduje o cechach opakowania. I tak M to opakowania składane ręcznie, A – automatycznie, M/A, czyli ręczne lub automatyczne, a M+A oznacza konieczność połączenia obydwu rodzajów.

Jak widać, katalog FEFCO okaże się nieocenionym sprzymierzeńcem w walce o perfekcyjne i dopasowane do potrzeb wykonanie zamówienia. Jednoznaczne określenie rodzaju i sposobu ułożenia kartonów ma wbrew pozorom ogromną moc sprawczą. Zapraszamy do zapoznania się z treścią i wytycznymi zawartymi w katalogu. Życzymy też udanych zakupów!