Telefon
+48 602 622 644
+48 604 882 778
Godziny otwarcia
Pn - Cz.: 8:00 - 16:00
Pt.: 8:00 - 14:00
Adres
ul. Golędzinowska 21 A
03-302 Warszawa
Kontakt

Opakowania przyjazne środowisku – czyli jakie? 

Bardzo trudno byłoby nie zgodzić się ze stwierdzeniem mówiącym, iż w ostatnim czasie świadomość konsumentów dotycząca szeroko rozumianej ekologii diametralnie wzrosła. Nieprzypadkowo coraz częściej mówi się o konieczności rezygnowania z plastiku czy innych szkodliwych dla środowiska naturalnego tworzyw i surowców. Ma to również ścisły związek z codziennymi decyzjami zakupowymi, a także podejmowanymi wyborami – zarówno, gdy dokonujemy zakupów internetowych, jak i tych w sklepach stacjonarnych. Nic dziwnego, że obecnie opakowania ekologiczne wiodą prym w branży opakowań. Na czym polega więc ekologiczne pakowanie przesyłek i paczek? Wyjaśniamy.

Czym są opakowania ekologiczne?

Zanim jednak dowiemy się, jak ekologicznie pakować paczki warto byłoby odpowiedź sobie na pytanie o to, czym w zasadzie jest wspomniane opakowanie ekologiczne. Otóż to nic innego jak opakowania przyjazne środowisku. W praktyce oznacza to, że są one wykonane wyłącznie z naturalnych materiałów, a dodatkowo etap produkcji zoptymalizowany jest pod kątem uzyskania maksymalnych korzyści dla matki natury – pozwalają ograniczyć emisję dwutlenku węgla i zmniejszyć ilość wspomnianych już plastikowych odpadów. Chodzi więc m.in. o fakt, iż:

  • wykonane są z biodegradowalnych materiałów lub materiałów pochodzących z recyklingu, a także tych, które można poddać recyklingowi, jak chociażby papier czy tektura,
  • są wielokrotnego użytku, co oznacza, że z powodzeniem można korzystać z nich ponownie, dopasowując do aktualnych potrzeb.

Ekologiczne pakowanie przesyłek z Kos-Pak

Nic więc dziwnego, że ekologiczne pakowanie przesyłek z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu cieszy się coraz większym uznaniem i aprobatą wśród klientów. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o wypełniacze do paczek, gdzie sporym zainteresowaniem cieszą się np. wypełniacze tekturowe. Kos-Pak oferuje ekologiczne wypełniacze tekturowe, które okażą się doskonałym zamiennikiem folii bąbelkowej , zapewniające bezpieczny transport przesyłek bez obaw o uszkodzenie czy zniszczenie zawartości. Inną ekologiczną propozycją, która doskonale sprawdzi się podczas pakowania paczek, jest papier pakowy służący do pakowania np. artykułów przemysłowych, ale równie często stosowany jest jako materiał przekładkowy. Jak widać, zasady ekologicznego pakowania są naprawdę proste, a korzyści, jakie ze sobą niosą – wprost nieocenione. Wśród opakowań ekologicznych najpopularniejsze są oczywiście pudełka kartonowe i nie jest to kwestią przypadku. Te doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku ciężkich, jak i delikatnych przesyłek. Należy pamiętać jednak o tym, jak istotne jest właściwe zapakowanie zawartości. Aby ułatwić proces pakowania, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu zatytułowanego „Jak zapakować paczkę dla kuriera?„.

Opakowanie ekologiczne – produkcja to nie wszystko

To, jakie ekologiczne opakowania okażą się najwłaściwszym wyborem, w dużej mierze zależeć będzie od aktualnych potrzeb indywidualnych klientów, czy branży lub rodzaju sprzedawanych produktów w przypadku np. sklepów internetowych. Ponadto, aby dokonać wyboru z duchem „eko” należy zwrócić uwagę na materiały użyte podczas produkcji. Jednak produkcja to tylko jeden z 3 ważnych czynników decydujących o niskim wpływie na środowisko. Inne, o których należy niewątpliwie wspomnieć to także właściwe i zrównoważone użytkowanie, a także ekologiczna utylizacja. Tym sposobem w maksymalnym stopniu wpłynąć można na ochronę środowiska. 

Jak widać, poszczególne kryteria, którymi powinny wyróżniać się opakowania przyjazne środowisku, są jednoznaczne i bardzo łatwe do rozróżnienia.